Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Tavla 7336581



*

nr 733 6581


Erik Jerken

(1898-1947), Sverige


Tavla, Erik Jerken (1898-1947), Man, 1940, motivets mått: 56 x 45


Kondition: sk glas

Erik Jerken, född 1898 i Stockholm, död 1947, svensk målare.

Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 9 januari 2012
kl 17:05:42



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Erik Jerken

Erik Jerken, född 1898 i Stockholm, död 1947, svensk målare.

Läs mer om Erik Jerken
  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: erik jerken konst man svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tavla
  • 6363 Batiktavla
    Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, yttermått inklusive ram:..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:35
  • 6691 OljemÃ¥lning
    Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Signerad, ryg..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:18
  • 6342 Porslinstavla
    Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:21
  • 6577 Tavla
    pietra dura, hus/sjö, Italien, 16x23 cm, yttermått..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:48
  • 6653 Väggrelief
    Kina, 55x30 cm, oramad
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:17




Ladda ner broschyr